Ühes Saksa Lainega vaibub osa teabevabadust   1 comment

Saksa Laine (Deutsche Welle) lõpetas tänasest ringhäälingu- ja veebisaated vene keeles. Nii kadus lühilainelt viimane ametlik välishääl Läänest, mis Kremli Külma sõda vastustades venelasi vaba teabevooluga kostitas. Põhjalikult Saksa Laine uuest idapoliitikast — Isekiri: vene eeter ilma Saksa Laineta.

Sellega üllatused ei piirdu. Saksamaa ametlik välisraadio lahkub ka ülejäänud Euroopa ning Ameerika eetrist. Ja see kuulutab juba globaalse eetrimeedia lõpu lähenemist.

Saksa Laine märguanne on globaalse tähendusega — kuna sakslased andsid teistele eeskuju digitaalsete kauglevisaadete (Digital Radio Mondiale — DRM) katsetamisel. Sakslaste loobumine ses suunas edasi üritamast süvendab üldist käegalöömise meeleolu terrestriaalsete digisaadete valdkonnas. Seni oli digituleviku väljavaade pikendanud ka lühilaine elulootust.

Ka tekkis üleilmne auditoorium koos tegeliku, operatiivselt informeeritud rahvusvahelise üldsusega, mäletatavasti 2 maailma-sõja vahel — tekkis tänu ja just lühilaine-saateile. Kuid nüüd, enam kui 80-aastast globaalse uudis(te)himu rahuldamise järel on lühilaine, niisiis, sama hästi kui maha kantud.

Me teame muidugi, mis asemele tuleb: mikrolaineid rakendav tasku-, kaabel- ja kosmoseside. Teisisõnu — meediumid, mida soovi korral saab totaalselt kontrollida. Kontrollimatu levi on kaalukaim argument lühilaine-saadete säilitamise kasuks.

Lineaarmeediumide arvel kokkuhoitud raha mahutab Saksa Laine nüüdsest uue meedia valdkonda. Selline kulutuste nihutamine tarbijale ning panustamine nutitelefone ja veebi kasutavale auditooriumile võib osutuda aga koonerdamiseks. Eriti kui loodetava kokkuhoiuga taganetakse läänelike väärtuste kaitsest neis maailma-osades, kus pole tagatud ei interneti taskukohasus ega vabadus.

One response to “Ühes Saksa Lainega vaibub osa teabevabadust

Subscribe to comments with RSS.

  1. Avalik-õiguslik Rootsi Raadio (SR) sulges lühilaine-saated juba mullu. Nii toimiti selleks, et rahastada kohalikke (siseriiklikke) DAB-saateid, mille ülekandeks kulutatakse kümneid miljoneid kroone aastas. Lisa-argumendiks oli muidugi see, et lühilainet üldiselt üha vähem kuulatakse. Nimelt, rahapuuduses vaevleva SR-i väitel olid tema välissaated mitu eelnevat kuud (2009-2010) praktiliselt ilma kuulajaita. Ja sellest sai niisiis kaalukas argument kõigi lühi- ja kesklainele edastatavate välissaadete sulgemise kasuks. Ometi pole lõplikku ja täielikku teavet, mida oleks kinnitatud tõenditega ja mis räägiks sellest, kas keegi kuulab või ei kuula SR-i ülemeresaateid. Nii on ka selge, et need argumendid on tegelikult naeruväärsed vabandused. Ja oleks väga halb, kui selguks, et SR-i juhtkond on langetanud eksliku otsuse. Ka väited, et enamus eelistab kasutada internetti, on alusetud seni, kuni pole teada, kui palju inimesi kuulab ringhäälingut?

    Peadirektor Cilla Benkö on öelnud, et palju kallimaks läheb Rootsi Raadiole edastada saateid eetris, selmet internetis, tarkvara kaudu, mis võiks tulevikus asendada ka digi-ringhäälingu. Kuid sel juhul kujuneb see arusaadavalt kalliks jälle tarbijale, kes Rootsis pealegi niigi maksab raadio- ja TV kasutajamaksu ning peab lisaks omandama ka Interneti-ühenduse või maksma mobiili-operaatorile iga raadiokuulamise minuti eest. Nii et eetrist lahkumine ja siirdumine üleilmsesse veebivõrku pole ikkagi nii odav kui väidetakse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: