Kuidas nullida maailmalõppu   6 kommentaari

Maailmalõpu-ennustused on sama vanad kui maailm ega saa otsa enne, kui maailm lõpeb. Jätkusuutlik retsept oleks: taandada katastroofiootus kosmiliseks sisekaemuseks.

Ameerika raadiojutlustaja Harold Camping seadis uue viimsepäeva algustärmini (21. mai 2011) ja lõpptärmini (21. oktoobri 2011) Loe edasi… Isekiri: Kuidas nullida maailmalõppu

6 responses to “Kuidas nullida maailmalõppu

Subscribe to comments with RSS.

 1. Vietnam’s government said Thursday (May 12, 2011) it detained “extremists” after rare unrest involving thousands of ethnic Hmong belonging to a religious group that assembled to await the arrival of God.

  Up to 5000 Hmong had gathered in the district town to await for God, expected to take them to the promised land on May 21.

  Vietnam has not granted foreign journalists or diplomats access to the area since security forces broke up the gathering in Muong Nhe district in early May.

  Foreign Ministry spokeswoman Nguyen Phuong Nga’s statement Thursday is Vietnam’s first acknowledgment of arrests in the incident. Nga said the Hmong have all returned home. Nga did not say how many were detained or whether there were deaths or injuries as has been alleged by overseas Hmong groups.

  (Vietnam: ‘extremists’ detained in Hmong gathering — AP 5/12/2011)

 2. Harold Camping on teinud katse Piiblit seletada, mis on kaunis ja samas kummastav. Viimast seepärast, et jutlustaja Camping ei pääse kahjuks mitmest silmatorkavast mõtteveast (mis sisaldub tema arvutustes)

  A. Camping ei saa aru, mis on null. Arvates näiteks seda, et ajaarvamises on olemas 0. aasta, ei saa ta aru kõigepealt nulli tähendusest, mis on tõesti number, ent mitte arv, arvuna on 0 väärtusetu, see on lähtepunkt arvulise loendusjada/skaala alguses või telje vahepunkt positiivse (pKr) ja negatiivse (eKr) vahel, ja mis tähendab seega absoluutselt tühja hulka.

  B. Camping ei saa aru ajaarvamisest. See ei ole üldiselt mingi ajastu algusest kuni selle lõpuni küündiva järjepidevusega kulgev tegevus, vaid enamasti arvestuslik (virtuaalne). Ajaaramine on kokkuleppeliselt, 0-punktini tagasi ulatuvalt kehtestatud aastate arvestamine. Seletussõnaraamatu järgi: teatud tegelikust või legendaarsest sündmusest lähtuv aastate arvestamine; näiteks Bütsantsi, juudi, islami ajaarvamine. Geoloogiline ajaarvamine on “maakoore kihtide tekkimise järjekorra ja aja kindlakstegemisega tegelev ajaloolise geoloogia haru, geokronoloogia”.

  Mida see tähendab? Meie praeguse ajaarvamise puhul tähendab see, et aastad Jeesus Kristuse sünnist on tagantjärele loendatud ja loendamise alguspunkt kokkuleppeline. Samuti seda, et mingit 0-aastat (Anno Domini O) ei ole eales olemas olnud.

  Kui üks inimene ei suuda oma peas matemaatilist korda luua, loogiliselt mõtelda (mis inseneriharidusega jutlustaja nagu Camping puhul mõneti hämmastab), siis võiks ta teha mõttelise eksperimenti proovida ennast reaalse ajaarvamise loojaks kujutades. Kas ta kehtestaks ka siis 0. aasta: 0. aasta 1. jaanuariga, veebruarikuuga, märtsiga jne. Või peaks ta neid ja kõiki järgmisi kalendripäevi, nädalaid, kuid oma ajaarvamise 1. aasta kuudeks?

  Ent võib-olla on temale arusaamatu ka, mispärast ei nimeta mitte keegi oma lapse esimest aastat 0 aastaks. Kui inimene on elanud 12 kuud, siis saab läbi tema esimene eluaasta ja ta on seejärel 1-aastane, mitte 0-aastane. Ühesõnaga on nullvanus — võimatu. Sünnihetkest (0) hakkab kulgema esimene elupäev, elukuu ja eluaasta — kokkuvõttes inimese eluiga, vanus. Võrdlus ajaarvamisega on siin asjakohane, sest meiegi ajastut loetakse Inimese — Jumala poja — Issand Kristuse sünni hetkest.

  Jah, võib ette kujutada mõnda tundmatut, kaua mäluta elanud kooma kannatajat või vaimuhaiget, kes mälulüngast välja tulles otsustab oma eluaastaile lisada (rumalusest) esiteks 0-aasta ja hiljem pisut õigemale arusaamisele jõudes seda oma elu aastatest kramplikult lahutama hakata. Kumbki toimimisviis on ühtmoodi jabur, ja mõlemad lähtuvad samast mõtteveast.

  Nentigem lohutuseks, et tegemist pole terve mõistusega.

  Miks on ajaarvamine virtuaalne ehk eesti keeles öeldes — peaaegu tegelik? Teatavasti on reaalset ajaarvamist püütud tekitada isegi tänapäeval, rääkimata minevikus esinenud katsetest. Lähim näide on meile aasta 1917 oktoobripöörde kuulutamine uue ajastu alguseks. Ja Nõukogude Venemaal ning seejärel NSVL-is trükiti — muuseas lõpuni välja — laua- ja seinakaldendreidkust, kust iga päev lehti tuli ära rebida või pöörata ja kus kõrvuti m.a.j. (pKr) loetud aastatega loendati ka Suurest Sotsialistlikust Oktoobrirevolutsioonist mööda läinud aastaid. Nii näiteks oli 1982. aasta Nõukogude kalendaariumis paralleelselt 65. aasta ning 1991. aasta oli ühtlasi 74. aasta. Sellesama aastaga too ajaarvamine lõppeski, ilma et oleks suutnud kehtestuda üleilmselt, rääkimata kas või Nõukogude inimese teadvusesse kinnistumisest. See olgu siis värske näide reaalse ajaarvamise ürituste ajaloolise läbikukkumise ja epohhi kaasaegsete hinnangute tavapärase ebapädevuse kohta.

  Lõpuks, Harold Campingule soovin Piibli edaspidises uurimises veel suuremat tarmukust ning 2011. aasta 22. oktoobriks juba varakult ette ja täiesti siiralt: Tere hommikust! Kaunist päeva meile kõigile!

  patukahetsus
 3. Kas inimesed on viimseks-päevaks valmis? Ameerika Hääle teatel plaanivad mõned pidutsemist, teised naljatavad ja osa on valmis niigi.

  Ameerika Hääl 18. V 2011:

  Washingtoni National Mallis kohatud turistid ei hooli Campingu ettekuulutusest. Kuid mitmed ütlevad, et nad püüavad niikuinii elada samamoodi, nagu oleks [Lunastaja] Teine tulemine lähedal.

  “See võib olla homme või 5000 aasta pärast. Ma ei tea,” ütleb Keith Hastings Pennsylvaniast. “Aga mul tuleb olla selleks valmis.”

  “Ma olen alati valmis,” ütleb Mary Beth Donatelli Illinoisist. “Ma tean kindlalt, et parem koht [Taevas] on olemas.”

  Paljud inimesed peavad Campingu ennustust naeruväärseks. Mõned veebilehed kutsuvad maailmalõpupidudele; mõned pakuvad mahajäetud lemmikloomade hooldusteenust naljaviluks ka kõigile neile, kes lähevad ära taevasse…

 4. Jehoova Tunnistajate usaldusväärsus pole kah parem, kui meenutada nende algupärast õpetust Jeesuse nähtamatust uuest tulemisest oktoobris 1914. Vahitorni ühingu valeprohvetid on kuulutanud maailmalõppu juba 1874, 1878, 1881, 1910, 1914, 1918, 1925, 1975 ja 1984. aastaks.

 5. UPI—LAT:
  OAKLAND, Calif., Oct. 21, 2011 — A Christian radio group in California said it expects the rapture to occur before the end of the day Friday.

  Harold Camping’s Family Radio International, which previously spent $100 million on an advertising campaign predicting the world would end May 21, 2011, said the “Day of Judgment” began on that date and will end Friday, the Los Angeles Times reported.

  “This is all describing a spiritual reality,” a message posted to the group’s Web site reads. “God’s elect are still physically wherever they happen to be in the world; but spiritually, He has gathered them all together by the act of saving them and brought them into His bed chamber — awaiting the very last day (October 21, 2011).”

  Camping was hospitalized following a stroke in June but has since returned to the radio. He has predicted the apocalypse several times, including a date in 1994.

  http://www.upi.com/Odd_News/2011/10/21/Harold-Campings-group-expects-rapture-on-Friday/UPI-57571319215488/#ixzz1bbwPq4dw

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: