Luterikirik kui variasutus?   2 kommentaari

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) ja Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku (E.E.L.K.)

“nähtavat ühtsust kinnitava lepingu”

sõlmimine 13. novembril Tallinna Toomkirikus sarnanes Kremli tseremooniaga kaks ja pool aastat tagasi, kui president Putin kunagise KGB väärikate kaastöötajate audientsil ühendas Vene Välismaise Õigeusukiriku Moskva Patriarhaadiga. Patriarhaat taastati Venemaal AD1943 ja kõik järgnevad patriarhid Sergiusest Alexius II-ni pandi paika N Liidu jumalasalgajaist juhtide poolt. Tegevuseks tarvliku tunnustuse said kirikud NLKP-lt — ning toimisid roimarliku salapolitsei kontrolli — ja NSV Liidu MN-i j. a usuasjade nõukogu eestkoste all. Isekiri küsib, kas ka meie kirik toona oli variasutus

Vastus EELK variasutuseks olemise küsimusele on oluline peamiselt ajaloo seisukohalt. Vastusest sõltub aga seegi, kas kiriku “nähtav ühtsus” on tõeline või rajatud liivale. Kas liidetud kehandi nähtamatu lõhe armistub, sootuks kaob või sealt jookseb tulevikus verd? Edasi…

Lisalugemist: Usklike kimbutamisest 1980. aastail

2 responses to “Luterikirik kui variasutus?

Subscribe to comments with RSS.

 1. Nii väljendus president Ilves 13. XI 2010: …veel enne Eesti riigi loomist sai maakirikust iseseisev rahvakirik, andes tuge oma riigi rajamisele… Okupatsioon (küll aga vene või saksa, seda Ilves ei ütle) lahutas sunniviisil nii rahva kui kiriku… Eestis hoidis kirik end alal vaenava okupatsiooni kiuste… Täna sõlmitud nähtava ühtsuse leping lõpetab luterliku kiriku võõrvõimude peale sunnitud jagamise ja ühendab koguduse… Eesti riik on alati ja põhimõtteliselt toetanud okupatsiooniga lahutatud ühingute ja seltside ühendamist. Ainult nii saame kokku tuua ja liita seda, mida kurjus läbi oma kommunistidest käsilaste lahutas…
  (WWW.President.EE/et/ametitegevus/koned/5314-vabariigi-president-eelk-ja-eelk-naehtavat-uehtsust-kinnitava-lepingu-solmimisel-tallinna-piiskoplikus-toomkirikus-13-november-2010/index.html)

 2. Los Angelesi Eesti luterliku koguduse õpetaja Jüri Pallo soovib Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) Välis-Eesti piiskopkonna (VEP) piiskopi kohuseid täita, et ära hoida kirikulõhet, teatas veebikiri Meie Kirik.

  Kirikulõhe ärahoidmiseks tuleks piiskop Andres Taul erru saata veel enne 13. V 2011 ja nimetada piiskopi kt-ks Jüri Pallo, kes lubab moodustada ajutise konsistooriumi, mis koosneks eranditult EELK ja E.E.L.K ühinemist vastustanud koguduste esindajaist. Konsistooriumi asukohaks saaks Los Angeles California osariigis.

  Ajutine konsistoorium ja piiskopi kt hakkaksid Pallo järgi koostöös Tallinnas asuva EELK konsistooriumiga välmima VEP-i uut põhimäärust jm õigusakte vastavalt E.E.L.K. ja EELK novembris 2010 sõlmitud ühinemislepingule.

  Teadaolevalt on 13 Põhja-Ameerika praostkondadesse kuuluvat väliseesti kogudust seni keeldunud ühinemast EELK-ga.

  Kõnealuste koguduste tuleviku osas on esialgu pakutud välja 3 stsenaariumi:

  Ühinemist vastustavad 13 kogudust…

  A) … jätkavad kui E.E.L.K. ning valivad uue peapiiskopi, kes moodustab uue konsistooriumi, ning jätkatakse E.E.L.K. põhimääruste alusel; või

  B) … moodustavad uue vabasinodi ning taotlevad sellele tunnustust Põhja-Ameerika protestantlikelt kirikuilt, kelle abiga seatakse apostliku järjepidevuse alusel ametisse uus peapiiskop; tulemuseks oleks uue luterliku kiriku loomine.

  C) Kuulutatakse välja kirikurahu EELK-ga tingimusel, et Välis-Eesti piiskopkonna konsistooriumi ja piiskopi ametikohad täidetakse ühinemist vastustanud koguduse esindajatega.

  http://www.meiekirik.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=1827&Itemid=1

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: