Tagasivaade Pärdi juubelikuule   2 kommentaari

Helilooja Pärt köitis Isekirja tähelepanu sel aastal mitmel korral. Siis kui ER-i Klassikaraadio kordas 5 aasta tagust saatesarja Arvo Pärdist (autor Immo Mihkelson). Ja Pärdi IV sümfoonia taasesituste puhul, mille esiettekanne toimus Los Angelesis jaanuaris 2009. Saatesarja võiks üllitada heliplaadil, kärpides ER-i enesekiitust, kordustealti autori omateksti, ja ehk parema pealkirjaga kui lihtsalt «Inimene ja muusika». Meeleldi ostaks siinkirjutaja tulevikus selle sarisaate salvestusega kuni 4-plaadise komplekti. Isekiri kordas ühtlasi (Kuulakem Arvo Pärti!) looja enda saatesõnu tema helivilja nautijaile:

“Oma muusikat võrdleksin puhta valgusega, kus kõik värvid on olemas. Ainult prisma võib selle valguse värvideks jagada ja värvid nähtavaks teha — see prisma võiks olla kuulaja hing.”

Posted 20. okt. 2010 by kaljuhlaid in Ilo, Raadio, Ringlevi

Tagged with , , , , , ,

2 responses to “Tagasivaade Pärdi juubelikuule

Subscribe to comments with RSS.

 1. In 1992, once Estonian independence had been proclaimed upon the ashes of the Soviet Union, Arvo Pärt and his wife came back to see their native land. They had spent 12 years in exile, mainly in Berlin. I [Arthur Lubow] asked him if he found Estonia very different on his return.

  “It was nearly the same as when we left,” he said. “Same functionaries have changed their color. Some people say that after being occupied by another state, you need for healing the same amount of time as you were occupied. So we need 50 years and East Germany 48 years.”

  The Sound of Spirit by Arthur Lubow, New York Times, October 15, 2010; http://www.nytimes.com/2010/10/17/magazine/17part-t.html

  A version of this article appeared in print:
  NYT Sunday Magazine, October 17, 2010, MM34.

 2. Pärt (pronounced PAIRT) sõnab New York Timesi pikas portreeloos, et läeb 5 kümnendit, enne kui Eesti pääseb sovetismist. Pärdi arvamusi Eesti võimu- ja kõlbelise olustiku kohta Eestis eriti ei hinnata, neid ei küsita harvade usutluste käigus, ja kui neid ilmub mujal maailmas, siis Eestisse neid tagasi ei vahendata. Ka nüüd New York Timesi nädalalõpuväljaandes ilmunud intervjuu ülevaadetes (selle autor on muusikapublitsist Priit Kuusk) ER-is ja Õhtulehes mindi sest targu mööda. Olgu see siis siin ära toodud üks katke Arvo Pärdi portreest 15.-17. oktoobri NYT Sunday Magazine’ist:

  «Aastal 1992, pärast seda, kui N Liidu rusudel Eesti iseseisvus välja kuulutati, tuli Pärt koos naisega kodumaale. Nad olid veetnud 12 aastat eksiilis, peamiselt Berliinis. Küsisin, kas ta leidis eest hoopis teise Eesti. “See oli pea sama kui enne lahkumist,” ütles ta. “Samad funktsionäärid, kes olid muutunud (vaid) värvi. On öeldud, et pärast hõivamist teise riigi poolt kulub (haavade) paranemiseks sama palju aega kui kestis anastus. Nii et meil kulub 50 ja Ida-Saksamaal 48 aastat.” Ta naeratab vaikselt. “Aga oli omamoodi vaimustust ka,” lisas Pärt.»

  Originaalartiklit täispikkuses vt http://www.nytimes.com/2010/10/17/magazine/17part-t.html?hp=&pagewanted=all

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: